Znajdź swój styl

Aby ułatwić Państwu wybór idealnego kierunku zagospodarowania terenu pracownia Zielony horyzont stworzyła krótki przegląd stylów ogrodowych.Z biegiem czasu będą dodawane kolejne style. Zapraszamy do lektury!

Ogród kamienny, żwirowy

Ogrody tego typu wywodzą się z kultury Dalekiego Wschodu. Są to zazwyczaj założenia charakteryzujące się oszczędnością form roślinnych oraz bogactwem elementów nieożywionych, takich jak dekoracyjne otoczaki, grysy, czy odłamy skalne o zróżnicowanej barwie i rozmiarze. Dominacja form nieożywionych wiąże się z dalekowschodnią filozofią, gdzie kamień symbolizuje trwałość i długowieczność. Nieodłącznym elementem założeń nawiązujących do kultury Wschodu są różnego rodzaju drzewka bonsai, niskie krzewy iglaste, czy też klony palmowe. Ogród kamienny nie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych, dlatego też szczególnie polecany jest osobom zapracowanym. Założenia tego typu są nie tylko bardzo efektowne, lecz także praktyczne.

Jeśli jesteś zafascynowany dalekowschodnią kulturą, lubisz oszczędne w formie, nie wymagające pracy rozwiązania ten styl jest dla Ciebie!

Ogród rustykalny

Wielobarwne kwietniki, aromatyczne zioła oraz grządki warzyw i drzew owocowych to nieodzowne atrybuty ogrodów zaprojektowanych w stylu rustykalnym (wiejskim). Założenia tego typu charakteryzuje różnorodność gatunków, mnogość kolorów oraz użyteczność wynikająca głównie z zastosowania drzew owocowych i ziół. W odpowiednio skomponowanym ogrodzie rustykalnym panuje sielski klimat, sprzyjający wypoczynkowi.
W ogrodzie rustykalnym najlepiej sprawdzą się popularne, niewyszukane gatunki kwiatów takie jak: liliowce, goździki, powojniki, nagietki, kosmos, łubiny, malwy, piwonie, wrzosy, czy lawenda. Godne polecenia są przede wszystkim gatunki rodzime, sprawdzone i znane od lat, przystosowane do naszego klimatu, łatwo rozsiewające się oraz obficie i długo kwitnące. W założeniach tego typu nie powinno zabraknąć zielnika z miętą, melisą i tymiankiem oraz gruszy, czy jabłoni, w cieniu których można wypocząć w upalne dni.
Dopełnienie rustykalnej kompozycji stanowią elementy małej architektury. Powinny to być detale proste w stylistyce, wykonane z naturalnych materiałów takich jak wiklina, drewno, kamień, czy glina. Odpowiednio zaaranżowana drewniana ławka, wiklinowy kosz, ocynkowane wiadro, czy gliniana donica dodadzą uroku i charakteru kompozycji. Należy także pamiętać o doborze odpowiedniej nawierzchni. W stylistykę ogrodu wiejskiego najlepiej wkomponują się ścieżki z kamienia, cegły i bruku.
Jeśli marzy Ci się skąpany w kwiatach, nawiązujący do motywów ludowych oraz sprzyjający błogiemu lenistwu ogród ten styl jest dla Ciebie! Pamiętaj jednak, że założenie tego typu wymaga wielu prac pielęgnacyjnych oraz, że do jego stworzenia najlepiej nadają się duże działki o zróżnicowanym terenie.